Moudrost starých psů

20.05.2022

Knihy o moudrosti

Ať už máte psa, plánujete si ho pořídit nebo ne, chtěla bych doporučit dvě knihy, které mě osobně velmi ovlivnily a to nejen ve vztahu k mému psovi. Obě napsala německá novinářka a spisovatelka Elli H. Radingerová, která s Güntherem Blochem a dalšími v roce 1991 založila Společnost na ochranu vlků (Gesellschaft zum Schutz der Wölfe).  

Od stejného roku vydává Radingerová časopis Wolf Magazin, magazín o vlcích a jiných psovitých šelmách. Od roku 2005 vychází Wolf Magazin každý měsíc jako bezplatný newsletter. 

Autorka se v letech 1995 a 2018 podílela na výzkumu vlků v americkém národním parku Yellowstone. Kniha Moudrost vlků a Moudrost starých psů byly pro mě knihami roku 2020. V tom roce nás všechny zastavila pandemie covidu_19 a tak se čtení stalo mým únikem od neradostných zpráv. Druhou jmenovanou čtu aktuálně podruhé a občas se neubráním dojetí. 

Miluj svoji rodinu, starej se o ni, nikdy se nevzdávej a nikdy si nepřestávej hrát - to jsou zásady vlků. Vlci se empaticky starají o staré a zraněné příslušníky smečky, láskyplně vychovávají své potomky a mají schopnost při hře na všechno zapomenout. Přemýšlejí, sní, spřádají plány, inteligentně spolu komunikují - a jsou nám podobnější než jakákoli jiná živá bytost.